Podcast Background1
RoN Odc. 37 Dlaczego głuchoślepota jest niepełnosprawnością ukrytą?
RoN Odc. 37 Dlaczego głuchoślepota jest niepełnosprawnością ukrytą?

Dlaczego głuchoślepota jest niepełnosprawnością ukrytą? Jak porozumiewać się z osobami głuchoniewidomymi? Czym jest alfabet Lorma i dlaczego powstał? Hieronim Lorm i Helen Keller – ważni dla świata głuchoniewidomych. Jak wyobrażamy sobie osoby głuchoniewidome? Opowieść o świecie osób głuchoniewidomych kontynuuje Tomasz Kasprzak, doktorant zajmujący się głuchoślepotą w ujęciu społecznym.

Uzupełnieniem tematu są kolejne rozmowy pt. Osoby głuchoniewidome i głuchoślepota – podstawy (odc. 31) i Głuchoniewidomi w kontekście społecznym (odc. 35-36).

 

Polecamy:

film CUDOTWÓRCZYNI, 2000 rok,  „Helen Keller, znana pisarka, w wyniku przebytej w dzieciństwie ciężkiej choroby straciła wzrok i słuch. Do chwili, gdy w jej życiu pojawiła się nauczycielka, Annie Sullivan, dziewczynka była dzika i zamknięta w sobie. Nie było z nią żadnego kontaktu. Za zgodą - choć nie bez oporu - rodziców obdarzona silną osobowością Annie próbuje w niekonwencjonalny sposób dotrzeć do dziewczynki i wydobyć ją ze świata mroku i ciszy” za: https://www.filmweb.pl/film/Cudotw%C3%B3rczyni-2000-36214

Film CUDOTWÓRCZYNI z roku 1962, który zdobył 2 Oskary https://www.filmweb.pl/film/Cudotw%C3%B3rczyni-1962-10640

 

O alfabecie Lorma:

https://wielkopolskietpg.wordpress.com/alfabet-lorma/

https://www.youtube.com/watch?v=YRmRL5gCGCg

O Hieronimie Lormie i Hellen Keller na Wikipedii:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Helen_Keller

https://pl.wikipedia.org/wiki/Hieronymus_Lorm

TPG - Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym

Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym – Wikipedia, wolna encyklopedia