Podcast Background1
RoN Odc. 57 Czy aby na pewno milczący obywatele ? – osoby niesłyszące
RoN Odc. 57 Czy aby na pewno milczący obywatele ? – osoby niesłyszące

Czy aby na pewno milczący obywatele? Trochę o języku migowym, ale sporo też o poezji i sztuce w świecie osób niesłyszących rozmawiamy z Jackiem Kowalskim.

 

Jacek Kowalski - z wykształcenia pedagog, współpracował przez ok. 8 lat z  Towarzystwem Pomocy Głuchoniewidomym gdzie był m.in. tłumaczem języka migowego i instruktorem alternatywnych form komunikacji, prowadził też darmowe warsztaty z podstaw języka migowego w Poznaniu.

 

Polecamy: 

Utwory poezji migowej https://pzg.warszawa.pl/poezja-abc-kad/

Film CODA – zdobywca 3 Oskarów
Ruby jest jedyną słyszącą osobą w swojej rodzinie. Gdy rodzinny interes jest zagrożony musi wybrać między swoją miłością do muzyki a lękiem przed opuszczeniem domu (za https://www.filmweb.pl/film/CODA-2021-868390 )

Film Sound of metal – zdobywca 2 Oskarów
Mają tylko siebie i muzykę. Ruben jest pełnym pasji perkusistą, a Lu przebojową wokalistką. Gdy ruszają w trasę koncertową, a marzenie o wydaniu debiutanckiej płyty jest na wyciągnięcie ręki, Ruben z dnia na dzień zaczyna tracić słuch. (za https://www.filmweb.pl/film/Sound+of+Metal-2019-763276 )

Film Rozumiemy się bez słów – 7 milionów widzów w samej Francji
Państwo Belier to urocza rodzina. Dobrzy sąsiedzi, kochający rodzice. Może czasem zbyt impulsywni, nadmiernie namiętni. I jeszcze jedno: są niesłyszący. Tylko ich córka, nastoletnia Paula urodziła się bez tej niepełnosprawności. Stała się więc ich naturalnym łącznikiem ze światem dźwięków, niezastąpionym przewodnikiem i pomocnikiem w codziennym życiu. Nauczyciel muzyki odkrywa w niej wielki talent wokalny i proponuje szkołę muzyczną w Paryżu. Jak powiedzieć o tym rodzicom? Jak opisać im radość, którą daje muzyka? Jak zostawić zwariowane życie rodzinne i ruszyć w nieznane? (za https://www.filmweb.pl/film/Rozumiemy+si%C4%99+bez+s%C5%82%C3%B3w-2014-710638 )

Film CUDOTWÓRCZYNI – film z roku 1962 zdobył 2 Oskary, w roku 2000 odbyła się premiera kolejnej wersji tej historii

Helen Keller, znana pisarka, w wyniku przebytej w dzieciństwie ciężkiej choroby straciła wzrok i słuch. Do chwili, gdy w jej życiu pojawiła się nauczycielka, Annie Sullivan, dziewczynka była dzika i zamknięta w sobie. Nie było z nią żadnego kontaktu. Za zgodą - choć nie bez oporu - rodziców obdarzona silną osobowością Annie próbuje w niekonwencjonalny sposób dotrzeć do dziewczynki i wydobyć ją ze świata mroku i ciszy (za https://www.filmweb.pl/film/Cudotw%C3%B3rczyni-2000-36214 )